Dziecko na spływie kajakowym

Wywrotka na spływie kajakowym - co zrobić?

Kajaki turystyczne są raczej stabilne i do wywrotek nie dochodzi często, co nie oznacza, że one się nie pojawiają. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność i wiedzieć jak się zachować. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego stresu i zachować zimną krew podczas zdarzenia..

Kiedy wiesz, że to nieuniknione

Jeżeli czujesz, że kajak balansuje, a wywrotka jest nieunikniona nie trzymaj się kurczowo burty. To zachowanie to czysty odruch, który wykonuje większość osób, jednak puszczenie się jedną ręką jest dużo bezpieczniejsze. Po samej wywrotce najważniejsza zasada bezpieczeństwa to - najpierw ratujemy ludzi. Sprawdź czy osoby z Twojego kajaka, ale także kajaków towarzyszących są bezpieczne. Zapytaj się czy nikt nie potrzebuje pomocy. Jeżeli ludzie są bezpieczni to możesz przystąpić do ratowania kajaka. Należy złapać go za dziub lub rufę i zaciągnąć do brzegu. Odwrócenie go na środku rzeki to najgorsze co możesz próbować zrobić. Kajak może nabrać wody i zatonąć. Możesz także rozejrzeć się czy w okolicy nie został żaden element wyposażenia. Jeżeli nie, to kieruj się z kajakiem w stronę brzegu. Dopiero tam możesz swobodnie odwrócić kajak, wylać z niego wodę i osuszyć go.

Zabezpiecz wyposażenie przed spływem

Właśnie dlatego każda rzecz, która znajduje się na pokładzie kajaka powinna być odpowiednio zabezpieczona. Najlepiej sprawdzają się do tego worki wodoszczelne lub specjalne beczki, które służą do pakowania bagażu na dłuższą wyprawę. Dzięki temu po wywrotce będziesz mieć możliwość przebrania się w suchą odzież, a Twoje rzeczy osobiste nie ulegną zniszczeniu.

Jak uniknąć wywrotki na spływie kajakowym?

Kajaki turystyczne są bezpieczne i naprawdę trudno je wywrócić. Najczęściej jest to spowodowane nie samym sprzętem czy trudnymi warunkami na wodzie, a niewłaściwym zachowaniem uczestników spływu. Warto dlatego pamiętać o zachowaniu prawidłowej pozycji w kajaku i odpowiedniej technice wsiadania i wysiadania. Nagła zmiana ciężkości kajaka to najczęstsza przyczyna wywrotek. Pamiętaj, aby nie wykonywać nagłych ruchów takich jak: kucanie lub wstawanie, siadanie na burcie, skakanie z kajaka do wody czy ogólnie rzecz biorąc wykonywanie gwałtownych ruchów. Jeżeli tylko zachowasz podstawowe zasady bezpieczeństwa i przećwiczysz technikę wsiadania i wysiadania z kajaka, a dodatkowo będziesz mieć na sobie kamizelkę ratunkową, to nawet jeżeli dojdzie do wywrotki, to nie powinna ona być groźna. Najważniejsze to nie panikować i wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych spływów kajakowych!

Kontakt

Niebieskie Kajaki Borkowo

Wiesław Śliwiński

+48 887 259 815

motors-skuters@o2.pl

Borkowo
ul. Bohaterów 1920r. 7

05-192 Cieksyn
Polska