Dziecko na spływie kajakowym

W jakim wieku z dzieckiem na kajaki?

Spływy kajakowe to sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury i nawiązanie bliższych relacji rodzinnych. Rozrywka ta zyskuje na popularności i wiele osób zastanawia się czy warto wybrać się na taki spływ z dziećmi.

Dziecko na kajaku

Kajaki to wspaniała przygoda, dlatego wiele osób chce pokazać taką formę rozrywki swoim dzieciom. Jednym z obaw jakie mają to to, czy dziecko nie jest zbyt małe. Nie istnieje żaden regulamin czy przepis, który mówiłby o tym jakim wieku dziecko może pływać na kajaku. Warto tutaj kierować się własnym rozsądkiem i zdać na intuicję. Jedyny obowiązek to zapewnienie bezpieczeństwa dziecku - za to odpowiedzialni są rodzice, którzy z nim płyną. Bezpiecznie jest, kiedy jedna osoba dorosła ma pod opieką jedno dziecko. Jeżeli posiadasz większą rodzinę namów babcię, dziadka czy ciocię lub wujka na wspólną wyprawę.

Maluszki do 3 lat - czy warto zabrać je na wyprawę?

To rodzic zna najlepiej własne dziecko i wie, co jest dla niego najlepsze. Jednak przed wyprawą z takim maluszkiem warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim to, że opieka nad małym brzdącem jest wymagająca, gdyż potrzebuje przewijania, regularnych posiłków i specjalnego jedzenia. Dodatkowo maluch, który będzie musiał przebywać w kamizelce ratunkowej może nie do końca być z tego zadowolony. Kamizelka będzie krępowała jego ruchy i będzie niewygodna, a taki maluszek nie zrozumie tego, że to dla jego bezpieczeństwa. Może okazać się to powodem do płaczu, a miły czas zamieni się w przykre doświadczenie. Oczywiście nie jest to niemożliwe, żeby to zorganizować, jednak nie jest to zadanie dla każdego. Dla niektórych może być to większe wyzwanie, które będzie męczące nie tyle fizycznie co psychicznie i nie pozwoli na odpoczynek. Pomyśl na początek o krótkiej trasie lub wypożyczeniu kajaka na kilka godzin. To dobry sposób na zapoznanie dziecka z tą formą aktywności.

Z przedszkolakiem na kajak

Przedszkolaki to wdzięczni towarzysze podróży, którzy chętnie chłoną wszystko to, co dzieje się dookoła. Dużo więcej rozumieją i wiedzą, że kiedy coś trzeba, to trzeba. Mimo to, jeżeli to pierwszy kontakt dziecka z kajakiem to warto najpierw je z nim oswoić i sprawdzić jak dziecko reaguje. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że to będzie świetny pomysł, a dziecko pokocha spływy kajakowe, może okazać się inaczej.

Kajaki ze starszymi dziećmi

Dzieci w wieku szkolnym to mali pomocnicy, którzy chętnie łapią się za wiosła. To idealny czas na zabranie dziecka na dłuższa wyprawę z biwakiem pod namiotem. Jeżeli dziecko miało już wcześniej kontakt z wodą i kajakiem, to taka wycieczka z pewnością sprawi mu wiele radości. Masz nastolatka na pokładzie, który coraz mniej czasu spędza z rodzicami, a Ty tęsknisz za wspólną aktywnością? Spływy kajakowe to może być coś, co sprawi, że znów zbliżycie się do siebie. Zorganizuj ekipę znajomych, którzy mają dzieci w podobnym wieku, daj dziecku swobodę i pozwól płynąć samodzielnie. Fajne wspomnienia gwarantowane. Każde dziecko jest inne i wymaga nieco innego traktowania. To rodzic wie najlepiej jakie są jego możliwości i czy podoła wyzwaniu. Pamiętaj, że w każdą nową aktywność warto wchodzić małymi krokami.

Kontakt

Niebieskie Kajaki Borkowo

Wiesław Śliwiński

+48 887 259 815

motors-skuters@o2.pl

Borkowo
ul. Bohaterów 1920r. 7

05-192 Cieksyn
Polska