Jak nie wypaść z kajaka

Jak zabezpieczyć telefon w kajaku?

Spływ kajakowy to coraz chętniej wybierana atrakcja, po którą sięgają tak rodziny, grona przyjaciół, współpracowników jak i rozmaite inne grupy odbiorców. Przygotowanie do udziału w spływie kajakowym obejmuje zakup niezbędnego sprzętu, który powinie zabezpieczyć nie tylko uczestników spływu, ale również ich cenny dobytek. Popularnym wyborem są akcesoria dedykowane do zabezpieczania telefonów, które będą ochraniać je przed dostępem wilgoci. W tym artykule prezentujemy najciekawsze rozwiązania, które warto mieć na uwadze w czasie przygotowania wyposażenia na spływ kajakowy.

Telefon w kajaku - gdzie trzymać?

Najczęściej telefon znajduje się w dwóch miejscach, albo bezpośrednio przy swoim właścicielu, albo w dedykowanym na jego bagaż schowku. Oba rozwiązania mają swoje zalety jak i minusy. Telefon umieszczony w kieszeni jest co prawda w zasięgu dłoni (w każdej chwili możemy odebrać przychodzące połączenie), jednak narażony jest na wyślizgnięcie z ręki i wpadnięcie do wody. Telefony zdeponowane w schowku są trudniej dostępne, jednak zarazem całkowicie odgrodzone od dostępu wilgoci.

Wbrew pozorom, telefon może okazać się bardzo przydatny w czasie spływu, szczególnie jeśli bierze w nim udział większa liczba osób, a zbiornik, którym płyną, to dość wąska rzeka. W takim wypadku najczęściej stosuje się układ w szyku, w którym osoba pierwsza oraz ostatnia powinny dysponować dostępem do telefonu i możliwością nawiązania kontaktu z każdym innym uczestnikiem.

Osłony na smartfona - jakie warto wybrać?

Popularnym wyborem jest użycie woreczków strunowych, które po zamknięciu tworzą hermetyczne warunki panujące wewnątrz, przeciwdziałając dostępowi wilgoci. Dzięki transparentności oraz elastycznej strukturze, woreczek w niczym nie ogranicza dostępu do telefonu, pozwalając na odbieranie i wykonywanie połączeń. Nie jest to jednak całkowicie skuteczne zabezpieczenie - woreczek może łatwo ulec rozerwaniu lub po prostu się otworzyć.

Alternatywą są wodoodporne etui na telefon, produkowane w rozmaitych wariantach, rozmiarach oraz standardach szczelności. Od razu pragniemy podkreślić, że warto wybierać wyłącznie ten sprzęt, którego norma szczelności jest równa lub większa niż IP68. Oznacza to, że etui takie będzie wysoce odporne na wodę, jak i pyłki oraz piaski, a ochrona przed niepożądanymi skutkami zanurzenia dotyczy głębokości nawet jednego metra.

Etui na kajak - jak wybrać najlepsze?

Wśród oferowanych etui znajdziemy warianty dedykowane na kajak. Skorzystanie z nich może być dobrym pomysłem, gdyż często wyposażone są w dodatkowe smycze, zawieszki lub inne formy stabilizatorów, pozwalające utrzymać je w wybranym miejscu.

W trakcie poszukiwania etui na kajak warto zwrócić uwagę na 3 kluczowe sprawy. Pierwsza dotyczy rozmiaru, który powinien odpowiadać telefonowi, który pragniemy osłonić. Druga dotyczy sposobu otwierania lub montażu etui, które może być odpinane, rozsuwane lub wyposażone w inny mechanizm. Ostatnią kluczową sprawą jest konstrukcja etui, które powinno być w jak największym stopniu transparentne, a tym samym ułatwiać korzystanie z telefonu nawet w trudnych warunkach.

Kontakt

Niebieskie Kajaki Borkowo

Wiesław Śliwiński

+48 887 259 815

motors-skuters@o2.pl

Borkowo
ul. Bohaterów 1920r. 7

05-192 Cieksyn
Polska