Jak pływać kajakiem?

Jak pływać kajakiem? Pierwszy raz na kajaku

Spływ kajakowy to fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. To także forma aktywności fizycznej, która może dostarczyć dużo przyjemności. Co jednak w sytuacji, w której chcielibyśmy się wybrać na spływ bez żadnego doświadczenia? Jak pływać kajakiem? Jak się zachować na wodzie? Czego nie robić?

Organizując spływy kajakowe Wkrą w mazowieckim często spotykamy się z osobami, które schodzą na wodę pierwszy raz. Część z nich ma to szczęście, że w kajaku siada z nimi osoba doświadczona, ale jej obecność nie jest warunkiem udanego spływu i dobrej zabawy. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby skutecznie „ujarzmić” kajak i poczuć się pewnie na wodzie już po paru chwilach.

Jak wsiąść do kajaka i się nie wywrócić?

Pusty kajak na wodzie jest bardzo czuły na zmianę środka ciężkości. Dlatego osobom początkującym polecamy wchodzenie do kajaka z lądu. O co chodzi? Przed wejściem kajak należy ustawić prostopadle do brzegu w taki sposób, żeby co najmniej połowa znajdowała się w wodzie. Po wejściu kajakarzy osada może zejść na wodę. W tym celu wystarczy się odepchnąć od brzegu wiosłem. Możemy również skorzystać z pomocy innych uczestników spływu, którzy pomogą w zepchnięciu kajaka na wodę.

Na zdecydowanej większości spływów kajakowych do dyspozycji otrzymasz kajak dwuosobowy. Płynięcie w pojedynkę wymaga zajęcia miejsca z tyłu. W przypadku pary dobrą praktyką jest umieszczenie w tyle osoby cięższej lub bardziej doświadczonej. Kajak można dociążyć bagażem z tyłu, dlatego jeśli osoba cięższa z pary nie czuje się na siłach, żeby sterować nie ma takiej konieczności.

Wiosłowanie

Płynąc w dół rzeki nie musimy się szczególnie martwić o to, że wiosłowanie będzie wymagało od nas dużo siły. Jeśli ustawimy kajak zgodnie z nurtem rzeka poniesie nas praktycznie sama. Tak, czy inaczej wiosłując należy pamiętać o podziale zadań na kajaku dwuosobowym. Osoba z przodu jest siłą napędową – ona wyznacza tępo wiosłowania. Osoba z tyłu odpowiada za sterowanie.

Bycie odpowiedzialnym za sterowanie może stresować, zwłaszcza jeśli dotychczas nie pływaliśmy kajakiem i nie do końca wiemy, jak skutecznie operować wiosłem. Jeśli chcemy, żeby kajak skręcił – przy omijaniu przeszkody – musimy wiosłować z jednej strony. Pióro wiosła wkładamy do wody po tej stronie kajaka, w którą chcemy skręcić. W szybkim skręcie pomoże kontra, a więc manewr polegający na włożeniu pióra do wody w kierunku przeciwnym niż podczas płynięcia. Pióro wkładamy od rufy kajaka i ciągniemy do siebie. Kontra pozwala również na wyhamowania osady. Warto poćwiczyć ten manewr, nawet jeśli w danym momencie jego wykonanie nie jest konieczne.

Pokonywanie przeszkód

Spływy rzekami charakteryzują się dużą atrakcyjnością. Rzeka skręca, wije się, nietrudno napotkać na powalone drzewa i przeszkody. W miarę rosnącego doświadczenia kajakarze poszukują coraz trudniejszych rzek. Dla osób początkujących przeszkody są jednak stresujące. Jedną z najczęściej spotykanych są nisko rosnące gałęzie i powalone drzewa. Jak je pokonać? Jeśli kajak się mieści przepływamy pod gałęzią/konarem. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze pochylać się do przodu, twarzą do kolan. W ten sposób unikniemy ewentualnych zadrapań oraz innych urazów.

Kontakt

Niebieskie Kajaki Borkowo

Wiesław Śliwiński

+48 887 259 815

motors-skuters@o2.pl

Borkowo
ul. Bohaterów 1920r. 7

05-192 Cieksyn
Polska