Dziecko na spływie kajakowym

Dziecko na spływie kajakowym - jak się przygotować?

Odpowiednio przygotowane spływy kajakowe to niesamowita atrakcja dla dzieci i dorosłych. To rodzinna rozrywka, która nie tylko sprawi wam wiele radości, ale także pozytywnie wpłynie na wasz organizm. Możliwość spędzenia czasu w doborowym towarzystwie na łonie przyrody to gwarancja udanego czasu. Wystarczy zachować kilka zasad bezpieczeństwa.

Czy istnieje odpowiedni wiek na zabranie dziecka na spływ kajakowy?

Przeważnie nie ma ograniczeń co do wieku uczestników. Na krótsze trasy doświadczeni rodzice, którzy są pasjonatami tej formy spędzania czasu, zabierają nawet 2-3 letnie maluchy. Wszystko zależy od tego jakie jest dziecko i czy miało do czynienia z wodą i kajakiem. Należy jednak rozważnie dobrać trasę i na początek nie szaleć z długością spływu. Idealne będą wycieczki jednodniowe.

Natomiast przedszkolaki czy starsze dzieci to wdzięczni towarzysze podróży, którzy z zaciekawieniem chłoną każdy etap trasy. Jeżeli zastanawiasz się czy Twoje dziecko da radę “wysiedzieć” w kajaku tak długo, to prawie na pewno tak. Wbrew pozorom podczas trasy cały czas się coś dzieje, inne osoby płyną razem z wami, pojawiają się nowe drzewa, zwierzęta, łodzie. To wszystko sprawi, że nawet nie zauważysz kiedy minęły te godziny. Dodatkową atrakcją dla starszaków jest ognisko po spływie i możliwość spania w namiocie. Z takim dzieckiem dużo prościej się zorganizować, nie potrzebuje już tak dużej ilości akcesoriów czy zabawek. Wystarczy towarzystwo, patyk, kamyk i odrobina wyobraźni.

Jak przygotować dziecko na spływ kajakowy?

Przed wybraniem się na pierwszą dłuższą wycieczkę zapoznaj dziecko z kajakiem i zobacz jak reaguje na wodę. Obecnie sport ten jest na tyle popularny, że z pewnością znajdziesz w swojej okolicy zbiornik wodny, który umożliwia wypożyczenie sprzętu. Nawet jeżeli wszystko pójdzie po Twojej myśli, to na pierwszą trasę warto wybrać coś krótkiego. Jeżeli pierwszy wyjazd rozbudzi w dziecku chęć na więcej będziecie gotowi na dłuższy spływ.

Naucz się podstawowych technik

Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, a więc kamizelka ratunkowa i apteczka. Kamizelkę możesz wypożyczyć na miejscu razem z kajakiem. Jeżeli chodzi o ubrania, to dziecko powinno posiadać mniej więcej takie same rzeczy co dorosły, czyli wygodne ubranie dostosowane do pogody. Jeżeli chodzi o malucha, który nie będzie wiosłował, to warto pomyśleć o dodatkowej warstwie. Tobie będzie ciepło, bo będziesz w ruchu, a maluch będzie tylko siedział, więc inaczej będzie odczuwał temperaturę. Możesz zabrać ze sobą także niewielkie zabawki do wody jak łódka czy gumowe zwierzątka. Jeżeli przywiążesz je na lince dziecko będzie mogło ciągnąć je za sobą i obserwować. Warto pomyśleć także o przekąskach i piciu, które będziesz mieć pod ręką.

Kontakt

Niebieskie Kajaki Borkowo

Wiesław Śliwiński

+48 887 259 815

motors-skuters@o2.pl

Borkowo
ul. Bohaterów 1920r. 7

05-192 Cieksyn
Polska