Czy spływ kajakowy jest bezpieczny?

Czy spływ kajakowy jest bezpieczny?

Spływy kajakowe to wyjątkowo ciekawa aktywność, która kusi wiele osób. Amatorzy, którzy chcą spróbować spędzić wolny czas nieco inaczej obawiają się jednak tego, czy jest to bezpieczna rozrywka. Osoby bez odpowiedniego przygotowania technicznego często nie mają pojęcia, że należy się do tego odpowiednio przygotować i zwrócić uwagę na kilka elementów. Na ogół kajaki są bardzo bezpieczną formą wypoczynku, jednak jak do każdej aktywności na wodzie należy być odpowiednio przygotowanym. Aby uniknąć niespodzianek, warto zapoznać się z zasadami, których należy przestrzegać podczas spływu i potencjalnymi zagrożeniami.

Bezpieczny, ale…

Masz ochotę na przygodę na łonie natury, a spływ kajakiem to Twoje marzenie jednak obawiasz się nieprzewidzianych sytuacji? Chyba każdy, kto planuje tego typu wyprawę po raz pierwszy ma pewne obawy. Jednak pamiętaj, że przestrzegając kilku prostych zasad, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na wodzie, możesz mieć pewność, że spływ będzie wspaniałym przeżyciem.

Ustal trasę spływu kajakowego

Właściwie, jeżeli planujesz tego typu przygodę po raz pierwszy, to warto wybrać się razem ze zorganizowaną grupą, gdzie całością zarządzać będzie doświadczona osoba. Taki komandor zna dobrze wody, po których będziecie pływać, potrafi zareagować w kryzysowych sytuacjach i pomóc w razie potrzeby.

Naucz się podstawowych technik

Wybierasz się na spływ po raz pierwszy? Wypożycz wcześniej kajak, potrenuj podstawową technikę wsiadania czy wiosłowania i sprawdź co robić kiedy kajak się przewróci. Dzięki temu podejdziesz spokojniej do tematu i przygoda sprawi Ci zdecydowanie więcej radości.

Dobierz osoby

Planując trasę należy zwrócić uwagę także na te osoby, które są słabo oswojone z kajakiem i dopasować szyk płynięcia do nich. Jeżeli oddajesz się w ręce zorganizowanej grupy, która prowadzona jest przez doświadczoną osobę nie musisz się tym przejmować.

Wybierz komandora

Komandor to osoba, która jest doświadczona i będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo całej grupy. Należy się jej słuchać, a to co zadecyduje grupa musi wykonać. To szczególnie ważne w awaryjnych sytuacjach.

Sprawdź warunki pogodowe

Obecne prognozy pogody są dość dokładne, dlatego często udaje się określić jaka będzie pogoda danego dnia i odpowiednio przygotować się do spływu. To ma także wpływ na to jak się ubierzesz. Warto założyć coś wygodnego, co nie będzie krępowało ruchów.

Baw się bezpiecznie

Spływ kajakowy to świetna rozrywka dla całej rodziny, która daje Ci szansę na spędzenie wspólnego czasu w miłych okolicznościach przyrody. Takie momenty budują wyjątkowe wspomnienia. Jeżeli tylko zadbasz o podstawowe zasady bezpieczeństwa i będziesz przestrzegać zasad panujących na wodzie, z pewnością będzie to niezapomniana przygoda.

Kontakt

Niebieskie Kajaki Borkowo

Wiesław Śliwiński

+48 887 259 815

motors-skuters@o2.pl

Borkowo
ul. Bohaterów 1920r. 7

05-192 Cieksyn
Polska